Už šetříte?

V novinách píšou, že mnoho z lidí si letos dopřává luxusnější dovolenou než obvykle, protože očekávají další nárůst cena za energie, ale i za potraviny a že tím pádem příští rok na dovolenou nebudou mít peníze a budou jen doma. Kdoví, co bude za rok, ale pravdou je, že ceny neustále rostou a mnoho lidí nevyrazilo na dovolenou už letos.

Nejtěžší situaci mají ti, kteří jsou sami na příjmy, a to jsou převážně ženy, samoživitelky. Stále více párů zůstává nesezdaných, a tak je i jednodušší rozejít se a na uživení dětí tak často zůstává žena sama. Samozřejmě mají právo na výživné na společné děti, ale mnoho otců se placení výživného nemá. Soudy se často protahují, ale dětem je třeba kupovat nejen jídlo, ale i oblečení a postupem času pomůcky do školy. Je třeba zaplatit jim kroužky, školní výlety apod.

peníze

V příjemné situaci nejsou ani důchodci. Sice pobírají pravidelný důchod garantovaný státem a jeho výška je závislá i od inflace, ale nemají moc možností, jak si k této částce něco přivydělat. A pokud se takovému důchodci stane, že zůstane sám, bude na tom stejně jako ona matka samoživitelka. Bez peněz zkrátka leccos nejde americkahypoteka.cz a bohužel brzy všichni brzy zjistíme, že to může být také elektrická energie či plyn, který nepůjde. Vláda sice chystá co chvíli nějaké opatření, ale o jeho významu pohybuje snad každý člověk. Situace začíná být vážně kritická.

peníze

Málokdo z nás je takový ekonom, aby celé situaci rozuměl a vyznal se v ní, ale všichni pociťujeme, že za běžný nákup platíme mnohem více a dopisy od energetických společenství nás stále upozorňují, ať si zvedneme zálohové platby. Budeme věřit vládě, že se o své občany postará nebo budeme tak šetřit, nejen finance, ale i energie a teplot v našich bytech, že situaci nakonec zvládneme? Druhá možnost mi připadá pravděpodobnější. A vám?