Nikdo z nás nechce skončit na invalidním vozíku, a přesto se někteří lidé chovají tak, že se této myšlence velmi přibližují. Tentokrát nemáme na mysli zrovna kaskadéry, kteří s tímto rizikem počítají předem, a jsou zřejmě smířeni s tím, že když to nevyjde, odnesou si následky. Zmiňujeme se tu o docela obyčejné chůzi v nevhodné obuvi a o chorobě, která zdánlivě nebudí žádné větší pozdvižení, ale jakmile se objeví a začnou se projevovat vážné následky, teprve pak se začíná s obtížnou nápravou.
Jistě jste již někdy slyšeli termín „ploché nohy“. Dříve se údajně kvůli tomu dokonce nepřijímali branci k výkonu vojenské služby, protože si lékaři byli vědomi, jak náročné je s tímto defektem žít. Plochá noha vám totiž zcela změní postoj i chůzi, začne přetěžovat klouby a páteř, a bolesti zejména v bedrech či v kolenních kloubech a kotnících se mohou stát nesnesitelnými, že skončíte na sedativech. To vám pomůže ochromit imunitní systém, špatné držení těla zhorší trávení, oslabí játra a ledviny a vy se budete docela zbytečně, zdlouhavě, namáhavě a také draze léčit kvůli něčemu, co jste mohli už dávno vyřešit. A jak?
Vyzkoušejte trampolínu
Bude vám to připadat až směšně jednoduché, ale lidé, kteří s tím mají osobní zkušenost, vám potvrdí , že to skutečně funguje. Dokonce i malé děti, kterým se nožní klenba teprve formuje, se na trampolínách vyléčí a posílí svalstvo chodidla tak, že přestanou chodit v obuvi s ortopedickými vložkami.
Pravidelné každodenní skákání na trampolínách 305 cm, po dobu alespoň pěti minut, vás pak může motivovat více chodit venku naboso a pořídit si kvalitnější obuv. Zcela nevhodné jsou modely s plochou stélkou, a doporučit vám můžeme docela obyčejné domácí pantofle korkáče s jedním páskem. Pásek musí být jen jeden, protože chodidlo při chůzi posiluje svalovinu a pomáhá vytvářet obě klenby – příčnou i podélnou.