Jedním z nejoblíbenějších materiálů, ze kterých je vyrobeno množství zahradních doplňků je dřevo. Hojně používané při stavbě zahradního nábytku, houpaček či vyvýšených záhonů. Jeho přírodní vzhled splyne v zahradě s okolím a vytváří tak potřebnou atmosféru. Jedinou nevýhodou u tohoto materiálů je fakt, že i přes důkladné ošetření a pravidelné nátěry je jeho životnost omezena. Během letních měsíců navíc působení slunečních paprsků střídajících se s dešťovými přeháňkami narušuje vrchní strukturu a dřevo začíná pomalu uhnívat. Na zimu je vhodné všechny dřevěné doplňky uschovat pod přístřešek či uložit do sklepních prostor. Rovněž zahradní doplňky z kovu vyžadují potřebnou péči. Minimálně před každou sezónou vyžadují ošetření novým nátěrem. Železo je nejčastěji použito na ozdobné a podpěrné rámy pro vzrostlejší keře. Rovněž lze z tohoto materiálu v zahradě vytvořit umělecké prvky dodávající jedinečné vjemy.
V současné době se do popředí zájmu majitelů zahrad dostaly betonové doplňky. Které jsou pro svoji pevnost a stálost téměř nezničitelné. Nejenže odolávají veškerým vlivům počasí, ale nevyžadují během roku žádnou péči. A přitom zůstávají v neměnném stavu. Beton je materiál, ze kterého lze vyrobit nejen obrubníky, vyvýšené záhony a zídky.
Použít ho lze i na výstavbu jezírka, které v horkých letních měsících vytvoří potřebné osvěžení. Rovněž umělecky zpracovaný dokáže zahradu ozdobit. Dokonce se z něho dá vyrobit i zahradní nábytek. V kombinaci s kovem a dobře vysušeným dřevem lze vykouzlit posezení s neopakovatelným kouzlem. Drobné umělecké předměty je možné vyrobit vlastníma rukama. Stačí koupit pytel cementu. A podle požadované velikosti potřebné množství rozmíchat s vodou. Pro začátek je nejjednodušší nalévání této směsi do připravených forem. A po důkladném vysušení je rozmístit na předem určená místa. Rovněž hodně parády udělají semknuté ruce, které se dají vyrobit naplněním gumových rukavic. Po čtrnácti dnech schnoucí fáze je na světě nádherný podstavec na pěstování bylinek.