O některých pozitivních aspektech bazénů se příliš nemluví

Voda nadnáší

I když se ve vodě můžete utopit, její vlastností je, že vaše tělo nadnáší mnohem víc, než pobyt na souši. Ve vodě vnímáme zemskou gravitaci velmi odlišně a zároveň zapomínáme, že právě bazén k zapuštění do země je ideální prostředí, kde můžeme této vlastnosti vodní masy smysluplně využít k našemu prospěchu.

Stačí, když se pod hladinu ponoříte a budete alespoň deset minut denně ve vodě splývat, anebo se opřete o stěnu bazénu a budete jen zlehka zvedat nohy, abyste jim ulevili. Nadnášení vody příznivě působí na vnitřní orgány, které jsou v tu chvíli méně pod tlakem, a tím pádem se začnete rychleji regenerovat či uzdravovat, ostatně právě schopnosti nadnášení vody využívají rehabilitační bazény a některé další lázeňské procedury.

venkovní bazén

Skoky do vody

Skákání do vody pomáhá zlepšit náladu, uvolnit nahromaděný stres a energetické blokády, které si domů „přitáhneme“ z města, zejména z nepříliš přívětivého prostředí. Někteří lidé odbourávají nahromaděný stres alkoholem, ale to není dobrý nápad, protože alkohol je velmi návykový a zbavit se alkoholismu je pak pro mnoho lidí velmi obtížné, ne-li nedosažitelné. Dopřejte si namísto toho pár skoků do bazénu, džus s vysokým obsahem vitamínu C, hořčík a adaptogenní byliny, např. Ženšen nebo Macu peruánskou.

zapuštěný bazén

Ionizovaný vzduch

O čem se téměř mezi lidmi nehovoří v souvislosti s bazény, je ionizace vzduchu. Záporné ionty, které se tvoří zejména ve volné přírodě a hlavně v prostředí vodních rezervoárů, velmi příznivě ovlivňují kvalitu života a buněčné regenerační schopnosti. Toto je důležité zejména pro každého, kdo tráví mnoho času ve městech, v hustém silničním provozu, v kancelářích, v dílnách, ve skladech, v obchodních centrech a na dalších místech, kde je málo zeleně a přirozeného životního prostředí.

Bosá chodidla

Bazén je balzámem pro vaše chodidla, proto jej můžete využívat i v době, kdy není teplota na koupání zrovna ideální, alespoň tak, že ve vodě smočíte nohy po celodenní pracovní zátěži. Na chodidlech jsou citlivé nervové receptory, které vám pomohou snížit stres a navodit uvolnění a relaxační atmosféru.