Děti a zánět středního ucha

Časté záněty středního ucha se vyskytují hlavně v zimě, protože bývají spojeny s infekcí horních cest dýchacích. Infekce způsobí otok v nose, nosohltanu, sluchové trubici a následně středního ucha. Průchodnost sluchové trubice je snížená, tím vzniká podtlak a později hnis, který se hromadí ve středoušní dutině. Pokud bakterie nebo viry vyskytující se v nosohltanu přestoupí přes sluchovou trubici do středního ucha, způsobí akutní hnisavý středoušní zánět.
ucho a pěst
Koho postihuje
– Pokud se zánět v uchu udělá, je to velmi bolestivé. Ať se jedná o dospělého nebo dítě, většinou skončí u lékaře.
– Záněty středního ucha patří mezi nejčastější infekční onemocnění v dětském věku. Tímto akutním zánětem onemocní tři čtvrtiny všech dětí ještě před dosažením třetího roku života, ale běžný výskyt je až do šestého roku.
– Pokud dítě onemocní zánětem středního ucha ještě před prvními narozeninami, zpravidla bude trpět těmito záněty opakovaně. Více přitom postihuje chlapce než dívky.
ucho dítěte
Příčiny nemoci
– Tato viróza nebo bakteriální infekce je bakterie pneumokoku a není jedinou příčinou nemoci.
– Na vzniku akutního, hnisavého středoušního zánětu se podílí mnohem více faktorů, jako je předčasný porod, rozštěp patra, nesprávná technika smrkání, chladné počasí, pasivní kouření nebo používání dudlíku.
– U novorozenců a malých dětí je nejvýznamnějším faktorem nezralost a porucha funkce sluchové trubice, případně celková nezralost imunitního systému.

Možnost přenosu
– Nemoc se šíří kontaktem s lidmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejími přenašeči. Nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli nebo kýchání.
náušnice a ucho
Možná ochrana
– Prevence spočívá zejména v předcházení zánětům horních cest dýchacích. U větších dětí platí smrkat, smrkat a zase smrkat. U kojenců odsávat, používat fyziologické roztoky k čištění nosu a při rýmě nosní kapky.
– V chladném počasí je potřebné děti nejen dobře oblékat, ale také preventivně otužovat.
– V dětském jídelníčku nesmí chybět vitamíny.
– Prevencí zánětu středního ucha může být také očkování proti pneumokokům.