Co je to lineární splácení?

si ize:11pt“>Hypoteční úvěr si dnes bere čím dál tím více lidí. Ve snaze získat vlastní nemovitost jim mnohdy ani nic jiného nezbývá. Při dnešních cenách nemovitostí je téměř nemožné našetřit na dům vlastními silami bez hypotéky nebo pomoci druhých, například rodiny. V případě, že si vezmete hypoteční úvěr, čekají na vás roky, po které budete úvěr splácet. Hypotéka má oproti spotřebitelským úvěrům výhodu právě v tom, že ji lze vzít na velmi dlouhou dobu, třeba dvacet či třicet let. Tím pádem je měsíční částka nižší a pro rodiny lépe zvladatelná k splácení, než kdybyste si tak velkou částku půjčily třeba na pět let.

výpočet

Mnoho lidí neví, že hypotéku je možno splácet více způsoby. Ne každá banka vám samozřejmě umožní si vybrat, jak chcete hypotéku splácet, ale je dobré vědět, že tu je pro vás více možností.

Jaké to tedy jsou?

Anuitní splácení

Anuitní splácení je vlastně klasické splácení hypotečního úvěru. Banka vám stanoví měsíční splátky, kterými hradíte po částkách půjčené peníze a samozřejmě také nezbytné úroky. Velkou výhodu má v tom, že si na začátku splácení stačí jen nastavit trvalý příkaz a poté už se nemusíte o nic starat.

Lineární splácení

Lineární splácení je trochu složitější. Není vhodné pro každého, ale pro někoho může být skvělou volbou v tom, že se měsíční splátky postupně snižují. Toto splácení funguje na principu, že se úroky počítají z částky, kterou zbývá bance doplatit. Proto ze začátku platíte větší částku, která se ale každý měsíc o něco snižuje, jelikož čím více peněz jste splatili, tím menší vám banka vypočítá úroky, jelikož k doplacení zbývá menší částka. Můžete tedy skvěle ušetřit na úrocích.

hypotéka

Tento způsob je výhodný pro někoho, kdo může zpočátku splácet větší částky a nevadí mu proměnlivost jednotlivých splátek. Pokud ale jste schopni dávat vyšší částku, možná by pro vás bylo vhodnější anuitní splácení s nastavenou kratší dobou splatnosti. Chcete hypotéku na míru? Zjistěte si informace i hypotéce s lineárním splácením Hypotekybezregistru.cz.