Bolesti zad umí pořádně potrápit, jak si ulevit od bolesti? A co dělat, aby bolet nezačaly?

Bolesti zad mohou trápit kohokoliv. Ohroženi jsou i mladí lidé, zejména pokud mají sedavé zaměstnání. Také se vám to týká? Jak se o záda starat? 

Bolesti zad umí pořádně potrápit, jak si ulevit od bolesti? A co dělat, aby bolet nezačaly? 

Záda bolí často zejména toho, kdo nemá dostatečný a pravidelný pohyb. Každý, kdo má sedavé zaměstnání je ohrožen a může to být opravdu kdokoliv, i mladý člověk, který jiné zdravotní obtíže nemá. Týká se to i vás? Sedíte dlouho za počítačem a bolí vás potom za krkem nebo máte problémy s páteří? A víte, že právě bolesti zad patří k problémům, které sužují velkou část naší populace? Přitom stačí málo a můžete si rychle ulevit. 

procvičování zad

Stačí správně sedět a hýbat se 

Je to celkem jednoduché, stačí, když si pohlídáte to, jak sedíte, budete se pravidelně hýbat a budete dbát na správné držení těla a záda vás bolet vůbec nebudou. Když sedíte za počítačem, hrbíte se a nedbáte na to, jak správně byste měli sedět, záda se rozbolí a později z toho mohou být i chronické potíže. To v budoucnu znamená, že páteř bude zlobit čím dál častěji. Jenže není zase tak složité si tohle všechno pohlídat. Důležité je, držet páteř a hrudní koš vzpřímeně a nehrbit se. Také určitě pomůže pohyb, a pokud pracujete za počítačem, pořiďte si vhodnou kancelářskou židli a nastavte si výšku stolu a židle tak, aby vás to nutilo sedět neustále rovně. Opravdu to pomáhá. 

bolest zad

Pohyb je také nesmírně důležitý, rozcvičujte se a to i několikrát během dne, protahovat se dá i na židli a nemusíte ani od stolu vstávat. Základem by měla být vždy i ranní rozcvička, stačí se naučit pár základních cviků na záda a každý den je opakovat. Páteř vám poděkuje a vám se uleví. 

Pravidelný pohyb, jaký je vhodný? 

Pohyb je u bolestí zad důležitý, ale víte, jak se hýbat? Určitě je skvělé plavání, ale i jóga nebo pomůže obyčejné cvičení s vlastní váhou. Vždy se ale protáhněte a nepřepínejte se, protože když člověk cvičí špatně, může si také ublížit. 

Od akutní bolesti ale samozřejmě pomohou i léky nebo krémy. Promazat si svaly můžete kdykoliv, určitě se vám uleví.